استعلام مقدار در مسیر ملک در اصفهان

مقدار در مسیر ملک چیست؟

در ضوابط و مقررات تعیین شده در طرح تفصیلی شهرها حداقل عرض گذرهای معابر مشخص شده است. بر اساس این ضوابط ملک هایی که وارد گذر شده اند با عقب نشینی ملک یا همان اصلاحی ملک رو به رو خواهند شد.

در این شرایط برای مالکان مسائل و مشکلاتی پیش خواهد آمد. ضمن اینکه برخی افراد اقدام به خرید یک ملک می‌کنند و پس از مدتی متوجه می‌شوند که آن منطقه درمحدودۀ طرح‌های نوسازی شهرداری قرار دارد و به این ترتیب متحمل زیان‌های بسیاری می‌شوند.

متراژی که ملک باید از گذر محل عبور (کوچه و خیابان) فاصله بگیرد مقدار در مسیر نامیده می شود. هدف از اجرای اصلاحی ملک یا عقب نشینی بزرگتر شدن عرض گذرها است.

مراحل استعلام مقدار در مسیر ملک

از درگاه زیر وارد سایت خدمات شهرسازی اصفهان شوید و گزینه مقدار در مسیر را مانند تصویر زیر انتخاب کنید.

خدمات شهرسازی اصفهان

استعلام مقدار در مسیر ملک در اصفهان

برای مشاهده آخرین اطلاعات عقب نشینی و مقدار در مسیر ملک در شهرداری، موقعیت ملک مورد نظر را بر روی نقشه انتخاب و یا کلاسه ملک (کد نوسازی) را وارد نموده و سپس جستجو نمایید، شهروند گرامی: با عنایت به وجود طرح‌های شهری متعدد، حقوق مکتسبه ایجاد شده بر روی پلاک مورد نظر و مجاورین و لزوم بررسی دقیق آنها، مقدارهای اعلامی (عرض گذر، میزان در مسیر و ….) بصورت تقریبی بوده و مقدار دقیق پس از کنترل واحد طرح تفصیلی در منطقه اعلام خواهد شد.

مقدار در مسیر ملک برای عقب نشینی در اصفهان

بعد از وارد کردن کد نوسازی، ابعاد و مساحت ملک طبق سند و طبق نقشه نمایش داده می‌شود.

مقدار در مسیر ملک در اصفهان

انواع عقب نشینی از دید محور

عقب نشینی ملک عموما به سه صورت زیر انجام می‌پذیرد:

تعریض از محور میانی: رعایت عرض گذر مصوب توسط پلاک‌های طرفین معبر به میزان مساوی از محور گذر الزامی است. به عبارت دیگر برای تعریض مسیر در این حالت متراژ نهایی تعریض اگر 4 متر متر باشد، 2 متر ملک بالایی گذر و 2 متر ملک پایینی گذر عقب نشینی خواهد داشت. برای اینگونه از عقب نشینی­‌ها، املاک به میزان مساوی از گذر عقب می­‌نشینند، ملاک وسط گذر تعیین شده توسط طرح تفصیلی شهر اصفهان است.

رعایت عرض گذر بر اساس طرح‌های هندسی مصوب: در اینگونه از عقب نشینی­‌ها، املاک نسبت به فرم هندسی گذر عقب می‌­نشینند.

عقب­ نشینی ملک از یک­طرف: برای این نوع عقب­ نشینی‌­ها، رعایت اصلاحی برای یک­طرف گذر در نظر گرفته می‌­شود. در مثال بالا چنانچه اعلام شود که 4 متر عقب نشینی تنها از سمت پایین گذر بایستی اتفاق بی افتد، ملکی که در بالای گذر قرار دارد دچار اصلاحی نخواهد شد.

keyboard_arrow_up